Všetko spustila číra zvedavosť doc. Ivana Rampla, odborníka na elektroniku, ktorý vtedy vyučoval na brnianskom VUT, či sa dá vytvoriť veľkoplošné impulzné magnetické pole bez toho, aby zasahovalo hlbšie do živého tkaniva. Také pole by totiž mohlo rozšíriť použiteľnosť existujúcej impulznej magnetoterapie - ide o uznávanú liečebnú techniku určenú napríklad na utíšenie bolesti alebo liečbu problémov obehovej sústavy. Tá má však množstvo obmedzení. Kvôli tomu, že by mohla vyvolať neurologické ťažkosti, sa nemôže používať v oblasti hlavy pacienta.
„Začal som premýšľať nad tým, ako zariadiť to, aby impulzné magnetické pole pôsobilo len do hĺbky pokožky a podkožia, teda asi do 5 milimetrov. Mohlo by sa tak používať v blízkosti lebky a nemalo by negatívny vplyv na ľudské zdravie. Zaujímalo ma predovšetkým, ako budú reagovať kožné bunky,“ spomína Ivan Rampl. Napadlo mu vytvoriť magnetické pole pomocou desiatok až stoviek miniatúrnych cievok, pričom každú z nich doplnil hniezdom svetelných diód. Tato myšlienka zaujala aj ministerských úradníkov, a tak Ivan Rampl so svojím tímom získal 16-miliónový grant na výskum.
„V spolupráci s Karlovou univerzitou v Plzni a s priateľmi z brnianskeho Biofyzikálneho ústavu sme začali skúmať, ako bude pôsobiť impulzné magnetické pole spolu s rôznymi druhmi impulzného nekoherentného svetelného žiarenia,“ popisuje Rampl. Vedci tak ako prví na svete skúsili skombinovať impulzné magnetické a impulzné svetelné pole s teplom. A boli prekvapení.
„Zistili sme, že zásadne urýchľuje metabolizmus kožných buniek a pomáha zlepšiť vlastnosti kože – tlmí napríklad vylučovanie kožného mazu, vedie k lepšej hydratácii pleti, zvyšuje jej pružnosť a vyrovnáva nerovnosti,“ vysvetľuje Ivan Rampl.
Prístroj Face-up! je jedným z príkladov uplatnenia výskumu v praxi. Firma Enjoy Trade, ktorá naň vlastní patent, do budúcna plánuje, že by mohla túto metódu využiť pri liečbe celulitídy, podpore rastu vlasov, či pri redukcii podkožného tuku. Teda tam, kde objavené spojenie fyzikálnych polí blahodarne pôsobí na regeneráciu pokožky a podkožia.
Od cievok až k Face-Upu!
Ako prebiehal vývoj prístroja? Pozrite si výskum na fotografiách.
Výskum a vývoj prístroja trval viac než desať rokov.
Teraz pomáha prvým pacientom.
Doc. Ing. Ivan Rampl, CSc.

(* 9.1.1939) je konateľom a majiteľom firmy ENJOY. V minulosti bol docentom Ústavu telekomunikácií Fakulty elektrotechniky a komunikačných technológií Vysokej školy technickej (VUT) v Brne. Oborom jeho expertízy je teória informácií, prístrojová elektronika a v poslednej dobe aj teória a aplikácia senzorových systémov. Vybudoval ústavné laboratórium moderných meracích metód, uverejnil viac než 60 vedeckých a technických prác doma i v zahraničí a je autorom 5 patentov.
Niekoľko rokov pôsobil na zahraničných vysokých školách v Egypte, Nigérii a Tunisku. V roku 1992 založil firmu ENJOY. V roku 2004 sa spoločne s VUT v Brne a LFUK v Plzni jeho firma zapojila do výskumného programu TANDEM s projektom „Výskum účinkov číslicovo riadeného impulzného magneticko-laserového poľa a príprava vývoja nového typu liečebného prístroja“.
Jeho výsledkom sú certifikované experimentálne liečebné prístroje na povrchovú impulznú magnetickú a svetelnú terapiu (napr. Face-Up! na liečbu akné). Počas výskumných prác na projekte bola objavená nová možnosť využitia silového pôsobenia tzv. impulzného vektorového magnetického potenciálu a v súčasnosti je jednou z budúcich úloh firmy túto možnosť ďalej rozvíjať.