Spôsobuje jazvy na tele aj na duši. Akné je problém, ktorý v priebehu života vo väčšej či menšej miere postihol 90 percent z nás. Aj napriek tomu, alebo práve kvôli tomu, je opradený množstvom mýtov. Aké sú tie najčastejšie?
- Slnko lieči.
Opaľovaním pomôžete akné skryť, nie však vyliečiť. Pupienky tak budú síce menej viditeľné, ale vašej pokožke tým príliš neprospejete. Môže sa stať ešte suchšou, citlivejšou a podráždenejšou, nehovoriac o urýchľovaní starnutia pokožky a vyššom riziku rakoviny kože, čo platí pre všetky typy pleti. Ak sa bojíte mastných opaľovacích krémov, môžete si zaobstarať také, ktoré sú určené pre problematickú pleť.
- Viac hygieny = menej pupienkov.
Tvorba pupienkov nemá priamu súvislosť s tým, ako často si umývate pokožku. Samozrejme, pravidelná starostlivosť o pleť je dôležitá a môže obmedziť upchávanie pórov. Ale nič sa nemá preháňať – umývať si tvár podľa odborníkov stačí dvakrát denne. Častejšie už nemá zmysel – naopak. Prílišná hygiena môže viesť k vysušeniu a podráždeniu pokožky a k tvorbe ešte väčšieho množstva pupienkov.
- Vytláčanie pupienkov všetko urýchli.
Chodiť s veľkým pupienkom s bielou bodkou na čele sa asi nechce nikomu. Snažiť sa ich vytlačiť je však to najhoršie možné riešenie. Riskujete tým, že sa miesto ešte viac zapáli a hojenie bude trvať dlhšie, alebo že si spôsobíte poranenie, po ktorom vám zostane jazva.
- Stravovanie za akné nemôže.
Dlho sa tvrdilo, že stravovanie nemá na pupienky vplyv. Posledné štúdie ale ukazujú, že vzťah medzi zložkami stravy, ktorú jeme, a akné, predsa len existuje. Odborníci preto varujú pred potravinami s vysokými glykemickým indexom – je to napríklad čokoláda, hranolčeky, čipsy, pizza, ale napríklad aj pivo alebo kola. Preháňať by sme to nemali ani s mliečnymi výrobkami. Jedným slovom ale dodávajú, že stravovanie nie je hlavnou, a už vôbec nie jedinou príčinou vzniku akné. Na to by sa malo pozerať komplexne.
- Akné je len kozmetický problém.
Akné je ochorenie, ktoré zanecháva jazvy nielen na tvári, ale aj na duši. Akné je vlastne s ľudskou psychikou veľmi úzko zviazané. Hoci nie je zatiaľ úplne jasné, prečo sa tak deje, psychický stres výrazne ovplyvňuje výskyt a intenzitu pupienkov. A naopak, akné má zásadný vplyv na psychiku. Ľudia, ktorí s týmto kožným ochorením dlhodobo bojujú, mávajú problémy najmä so sebadôverou a sebaúctou, ktoré môžu viesť napríklad až k sociálnej fóbii alebo k ťažkým depresiám.
6. Pupienky sú problémom mladých.
Akné nie je len problémom tínedžerov. Týka sa všetkých – od novorodencov až po starších ľudí. Po tridsiatke jeho výskyt síce klesá, ale aj tak trápi vyše desať percent populácie. Výnimkou nie sú ani päťdesiatroční pacienti. Prejavy sa ale úplne odlišujú. U mladých ľudí ide väčšinou o tzv. acne vulgaris – prejavuje sa na tvári zapálenými pupienkami či čiernymi pórmi najmä v oblasti čela, nosa alebo brady, hojne sa vyskytuje aj na chrbte, krku či dekolte. V dospelosti sa potom častejšie objavuje tzv. acne rosacea – objavuje sa prevažne na tvári, typicky v oblasti nosa, líc a na čele, a prejavuje sa sčervenaním pokožky a pupienkami. Dobrá správa – prístroj Face-up! pôsobí na oba typy.